A Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári Smart Farmja adott otthont 03.26-án a Digitális Agrárakadémia Plusz keretében meghirdetett Digitális Bemutató Gazdaság pályázati felhívás díjátadójának.
Köszöntőjében Dr. Ásvány Balázs dékánhelyettes kiemelte: a díjat átvevő 16 cég több éves, sok esetben évtizedes munkájával járult hozzá a precíziós mezőgazdaság hazai előmozdításához. Mindannyian valami újat alkottak vagy mutattak meg a szakmának. Viszont nem elég birtokolni a tudást, azt tovább is kell adni, így együttműködésre kérjük őket, hogy segítsék és támogassák azon, a növénytermesztésben és állattenyésztésben érdekelt piaci szereplőket, akik most kezdik a digitalizáció útját, vagy annak elején járnak.
A MAGOSZ nevében Horváth Vivien köszöntötte a résztvevőket. „Lényeges, hogy adott üzemmérethez minden gazdálkodónak meg tudjuk mutatni a jelenleg elérhető legkorszerűbb, idő- és termelési hatékonyságot növelő megoldásokat, a megfelelő adatok gyűjtésének és értelmezésének módszerét. A DAA+ programsorozat egyértelműen mutatja, hogy van érdeklődés a gazdák részéről, keresik a fejlődési lehetőségeket, a mai kor kihívásaira fejlesztett megoldásokat. Ezek átadásában kiváló partner az Egyetem és a DAA Plusz program.” -mondta, majd kiemelte: „Külön öröm, hogy az Agrárakadémia is a Kárpát-medencében gondolkodik.”
A Cibus Hungaricus Alapítvány főtitkára, Varga Péter köszöntőjében kiemelte: „A DAA Plusz program Magyarország Digitális Agrárstratégiájának (DAS) keretében jött létre, 7 évre szóló finanszírozással, hazai forrásfelhasználással és digitalizációs ismeretterjesztéssel. Az innovációs területen sok tudás elérhető, az alap kihívás az implementáció, hogy a megoldások beépüljenek, és ténylegesen hasznot hozzanak, de eddig sok döntést kell meghoznia az üzemek tulajdonosának, a szaktanácsadónak, integrátornak, a kereskedőnek.”
A gazdaságok digitális fejlettségének értékelése mellett a díjazásánál külön figyelmet fordítottak arra, hogy a gazdaság tevékenységei és fejlesztései hogyan járulnak hozzá a digitális technológiák és adatalapú megközelítések hazai fejlesztéséhez. Sokat tudnak mutatni a Digitális Bemutató Gazdaságok, érdemes keresni őket – fogalmazott zárásként Dr. Kulmány István Mihály igazgató.
A 2024-es díjazottak:
- AGROCOM LEGUME VIISOARA SOCIETATE COOPERATIVA
- Bábolna TETRA Baromfitenyésztő és Forgalmazó Kft.
- Bonafarm Mezőgazdaság – sertéságazat
- Bonafarm Mezőgazdaság – növénytermesztési ágazat
- Ceres Holding Zrt. – tejelő szarvasmarha ágazat
- Ceres Holding Zrt. – növénytermesztési ágazat
- Cherry Farm Kft.
- Dr. Csiba Mátyás
- Dr. Weisz Miklós
- DUNA‐ÁG AGRO Zrt.
- Gallen Attila
- Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége – növénytermesztés
- Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége – állattenyésztés
- Poľnohospodárske družstvo v Jurovej
- Törő Agro Kft.
- Uni-Agro-Food Kft.
Elismerésükhöz és közösségi szerepvállalásukhoz ezúton is gratulálunk!

