Az időjárási szélsőségekre jellemző, hogy a tavalyi év például az elmúlt 120 esztendő legmelegebb éve volt, ez pedig a csapadékhiánnyal párosulva több száz milliárdos kiesést okozott a földeken.
A márciusi esők ellenére minden bizonnyal az idei évben is komoly aszállyal kell majd megküzdenie a termelőknek, így óriási segítséget jelent, hogy a kormány – a MAGOSZ és a NAK kezdeményezésére – az elmúlt évekhez hasonlóan idén is teljes körűen átvállalta a termelőktől a mezőgazdasági vízszolgáltatási díj megfizetését.
Az időjárási szélsőségeket jól szemlélteti, hogy az októbertől márciusig tartó mostani téli időszak jóval szárazabb volt az átlagnál, ráadásul a vízgyűjtő területeken is jóval kevesebb csapadék hullott. Emiatt a korábbi éveknél korábban – már március elejétől – ki kellett hirdetni a vízhiányos időszak beálltát.
Aszály idején egyébként a legnagyobb problémát a párolgási veszteség jelenti, amely a tavalyi évben szinte teljesen megegyezett az éves csapadékmennyiséggel, jelentős szárazságot okozva. Érdekesség, hogy a csapadékhiány következtében az elmúlt években minden korábbinál többen éltek az ún. rendkívüli öntözés lehetőségével, mellyel átmeneti időre egy egyszerű bejelentéssel is megkezdhették az öntözést, milliárdos kárt előzve ezzel meg.